Connect with us

Aktualności

Czy prowadzenie budżetu domowego ma sens?

Published

on

Prowadzenie budżetu domowego, w tych czasach wydaję się czymś zupełnie naturalnym. Czasy kiedy inflacja mocno uderza w zarobki ludzi, popycha nas do zwiększenia świadomości finansowej. Pytanie jak wiele osób to robi i jeśli nie to dlaczego? W tym artykule poruszę kwestie związaną z 2 najczęstszymi pytaniami dotyczącego domowych finansów. Odpowiem czy warto i w jaki sposób zacząć prowadzić budżet, aby stało się to naszym nawykiem, który może dać niesamowite rezultaty.

Czy warto prowadzić budżet domowy?

TAK. Zdecydowanie warto prowadzić zestawienie przychodów i wydatków swojego domostwa. Będziemy wtedy w stanie określić które kategorie wymagają uszczelnienia, i czasami możemy być zdziwieni, gdzie uciekają nasze ciężko zarabiane pieniądze. Nie chodzi o to, by codziennie spędzać godziny przed arkuszem w Excelu i notować każdy wydany grosik. Warto jest natomiast wiedzieć, jakie mamy wydatki w danym miesiącu i zobrazować comiesięczne przepływy gotówki, bo z pewnością można pewne wydatki przeanalizować i sprawdzić, czy da się je zoptymalizować. Z doświadczenia wiem, że często kończy się to na koniec miesiąca większą ilością oszczędności w kieszeni.

Jak zacząć?

Jeśli wcześniej nie prowadziłeś budżetu domowego, być może nie do końca wiesz, od czego zacząć. Polecam Ci pobrać aplikacje, w której będziesz mógł zapisywać swoje przychody oraz wydatki (np.CoinKeeper). W ten sposób będziesz miał pod kontrolą, ile pieniędzy danego dnia wydałeś, ile zostało, i jakie jest saldo końcowe. Dzięki temu wyrobisz w sobie nawyk prowadzenia budżetu. Z czasem kiedy będziesz potrzebować bardziej rozbudowanych statystyk, będziesz mógł przenieść wszystkie informacje np. do Excela który daję większa możliwość konfiguracji. Możesz do tego użyć klasycznego sposobu, czyli zeszytu i długopisu. Warto mieć go wtedy gdzieś na wierchu, aby przypominał Ci o tym, że trzeba zrobić dzienne zestawienie.

Podsumowując, osobiście nie znam osoby, która zaczęła prowadzić budżet i wyszła na tym źle, a wręcz przeciwnie. Wszyscy ludzie, którzy zaczęli to robić, oszczędzają większe kwoty co miesiąc. Efekty mogą być zaskakujące! Do dzieła!

Continue Reading