Connect with us

Aktualności

Jesień, czyli pora zbierania jabłek

Published

on

Jesień to pora, kiedy zbiór jabłek i innych owoców rusza pełną parą. Jabłka to bardzo popularny w Polsce owoc, a jabłonie można spotkać praktycznie wszędzie – rosnące dziko na łonie natury, w ogrodach, dużych sadach, a także w mieście. To bardzo uniwersalne i przepełnione smakiem owoce, które można je jeść zarówno surowe, jak i np. pieczone. Wykorzystuje się je do ciast, deserów, czy kompotów, jako dodatek do mięs i na wiele innych sposobów. Owoc ten jest źródłem witaminy C, A oraz witamin z grupy B. Zawiera też składniki odżywcze takie jak błonnik czy retinol. Surowe jabłko jest dobrą opcją dla cukrzyków, ponieważ ma niski indeks glikemiczny.

Uprawa i zbieranie jabłek w Polsce

Polska to jeden z liderów w uprawie i eksporcie jabłek na świecie. Większość zbiorów jest przeznaczona za granicę, a są to imponujące liczby, bowiem w sezonie 2020/2021 zebrano w Polsce ok. 3,8 mln ton jabłek. Najpopularniejsze odmiany hodowane w naszym kraju to m.in.:

  • Golden Deliciocus – zielonkawożółte jabłka o słodkawym smaku, wywodzące się z Holandii.
  • Gala – odmiana pochodząca z Nowej Zelandii, owoc ma soczysty kruchy miąższ.
  • Szampion – słodkie jabłko z Czech bardzo popularne w Polsce i Europie.
  • Ligol – polska odmiana zimowa o dużych, słodko-kwaśnych owocach.
  • Jonagold – owoc wywodzący się z USA, doceniany za odpowiedni stosunek słodyczy do kwaskowatości.
  • Idared – to kwaskowate jabłka ze Stanów Zjednoczonych.

Sposoby zbierania jabłek

  • Zbieranie ręczne – precyzyjny, choć długotrwały sposób zbioru. Zbierający może ocenić z łatwością, czy jabłko jest gotowe do zerwania tzn. czy wygląd owocu na to wskazuje i można go łatwo zerwać po przekręceniu. Najczęściej jest on wyposażony w specjalną torbę, do której wkłada owoce.
  • Zbieranie przy użyciu różnego rodzaju akcesoriów i maszyn typu Grunner Aplider – na rynku są dostępne różne gadżety dla ogrodników/sadowników. Są to np. obracające się zbieraki na kiju, przeznaczone do jabłek, które spadły. Są one wyłapywane do specjalnego obracającego się kosza. Do jabłek rosnących wciąż na drzewie zbierający może użyć np. specjalnych łapek działających jak ludzka ręka lub zbieraka odcinającego jabłko i łapiącego je do pojemnika.
  • Stosowanie kombajnów do jabłek – przy uprawach na dużą skalę sprawdza się zbieranie jabłek za pomocą kombajnu. Pozwala on na zebranie dużej ilości jabłek w stosunkowo krótkim czasie.

Każda metoda ma swoje plusy i minusy, podobnie jak każda odmiana znajdzie swoich zwolenników i przeciwników. Jednakże przy każdym sposobie zbierania jabłek trzeba pamiętać o ich prawidłowej segregacji i przechowywaniu, aby praca zbierającego nie poszła na marne.

Continue Reading