Connect with us

Biznes i finanse

Własny biznes, czy praca na posadzie?

Published

on

Wiele osób w młodym wieku kończąc szkołę i zdobywając zawód lub też tytuł uzyskany na uczelni wyższej zastanawia się nad tym, jak teraz zacząć funkcjonować na rynku pracy. Czy szukać pracy na posadzie albo też rozpoczynać swoją własną działalność gospodarczą. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Są osoby które nie potrafią zaryzykować i nie będą rozpoczynać prowadzenia własnego biznesu, wolą może mniej płatną, ale za to bardziej stabilną pracę na posadzie. Natomiast są też z kolei ludzie których absolutnie nie interesuje robota dla kogoś na etacie. Chcą pracować tylko i wyłącznie na swój własny rachunek i być szefem samemu sobie. Lubią ryzyko i stawianie sobie coraz wyższych celów.

Zalety i wady powyższych sposobów zarabiania pieniędzy

W przypadku gdy jesteśmy zatrudnieni na posadzie generalnie rzecz ujmując przez 8 godzin dziennie wykonujemy swoje obowiązki zawodowe po czym zamykamy biuro lub też wyłączamy maszynę i idziemy do domu. Pensja jest nam odgórnie narzucona i nie możemy zarobić więcej niż wynosi nasza stawka, ale omija nas szereg kłopotów i trudności które są czasem udziałem biznesmenów.

Prowadząc własny biznes sytuacja ma się inaczej, jest to działalność w której czas nie jest limitowany. Często trzeba pracować przez długie godziny, ale wraz z rozwojem przedsiębiorstwa możemy sobie pozwolić na zatrudnienie pracowników, którzy będą współodpowiedzialni za rozwój firmy. Finanse przedsiębiorcy są zależne od jego zaangażowania, a nie ustalone przez kogoś innego. Jeżeli widzimy się w tej roli, czyli właściciela firmy, pozostaje jeszcze odpowiedzieć sobie na pytanie:

Na jaki rodzaj biznesu się zdecydować?

To jest zależne od tego jakie posiadamy umiejętności i wiedzę, jak również gdzie widzimy możliwość rozwinięcia swojej działalności i zarobienia nierzadko dużych pieniędzy. A są one do wzięcia w przeróżnych branżach. Najważniejszą sprawą jest to, aby swoją działalność biznesową prowadzić w sposób profesjonalny i uczciwy, gdyż wtedy to co robimy przyniesie obfite owoce.

Continue Reading