Connect with us

Dom i ogród

Czy zakup mieszkania na wynajem to dobra inwestycja?

Published

on

Zakup mieszkania przeznaczonego na wynajem od wyższego czasu cieszy się sporym zainteresowaniem. To bezpieczny sposób na ulokowanie funduszy, a także czerpanie zysków z poczynionej inwestycji. Nie ulega jednak wątpliwości, że decyzja taka niesie ze sobą pewne ryzyko. W artykule przedstawiamy zalety i wady zakupu mieszkania na wynajem. 

Jednym z głównych, a jednocześnie najbardziej zachęcających powodów, dla których tak wiele osób decyduje się na zakup mieszkania na wynajem, jest oczywiście możliwość czerpania korzyści w szybkim czasie. Przyjęło się bowiem, że nawet ewentualnie zaciągnięty kredyt umożliwiający zakup inwestycji, będzie spłacać się sam. Na to jednak trzeba poczekać i uzbroić się w cierpliwość. Warto podkreślić jednocześnie, że inwestycja taka oprócz pieniędzy pochłania również masę czasu. 

Już na etapie wyboru lokum należy rozważyć nie tylko metraż mieszkania, ale również potencjalną grupę docelową, dla której lokum będzie najwłaściwsze. Zupełnie inne potrzeby będą mieli bowiem studenci (w tym przypadku ważna jest np. lokalizacja w pobliżu lub zapewniająca łatwy dojazd do uczelni), a inny rodziny z dziećmi. W stolicy osoby, które cenią swój czas i atmosferę sąsiedztwa, mogą wybrać, np. apartamenty przy Niemcewicza

Co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zysków z inwestycji? 

Podczas kalkulacji ewentualnych zysków, płynących z zakupu mieszkania, nie powinno się bagatelizować następujących aspektów:

  • koszt wykończenia mieszkania lub ewentualny remont, 
  • wysokość czynszu, 
  • ceny podobnych mieszkań w najbliższej okolicy, 
  • ubezpieczenie mieszkania, 
  • koszty związane z formalnościami, np. notariusz czy odpis z księgi wieczystej. 

Wiele osób uważa, że zakup mieszkania na wynajem jest decyzją o wiele korzystniejszą, niż trzymanie pieniędzy na lokatach bankowych.

Tak jak już wspominaliśmy, sporą rolę decydującą o tempie spłaty zaciągniętego kredyt u hipotecznego odgrywa lokalizacja nieruchomości. Mieszkania w ścisłym centrum, z rozbudowaną infrastrukturą, bez wątpienia są w stanie zapewnić znacznie szybszy i większy zysk płynący z wynajmu. Kolejne ważne aspekty to również budownictwo (mieszkania nowoczesne cieszą się większym zainteresowaniem, ale ich cena jest również znacznie wyższa), a także miejsce parkingowe czy bezpieczeństwo (np. kamery czy ochrona). 

Continue Reading