Connect with us

Dom i ogród

Kupno mieszkania czy wynajem – co wybrać?

Published

on

Wejście w dorosłość niesie ze sobą konieczność podjęcia wielu kluczowych decyzji, często na całe życie. Jednym z pierwszych wyzwań, jakie stają przed osobą dążącą do niezależności, jest rozwiązanie kwestii mieszkaniowych. Niektórzy szczęśliwcy mogą sobie pozwolić na mieszkanie z bliskimi, albo otrzymali własne lokum, cała reszta staje w końcu przed dylematem: kupno mieszkania czy wynajem?

Kiedy nie warto kupować własnego mieszkania?

Nieokreślone plany na przyszłość i konieczność mobilności

Wynajem mieszkania to optymalna opcja dla osoby młodej, szukającej dopiero swojej życiowej ścieżki. Brak poważnych obciążeń finansowych, jakim niewątpliwie jest kredyt hipoteczny, pozwala na większą swobodę w podejmowaniu nowych wyzwań i ryzyka w  związku ze zmianami pracy. Na początku kariery, gdy nie ma się wypracowanej pozycji zawodowej i łatwo o utratę płynności finansowej, zakup mieszkania jest ryzykowny. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wynajem. Wynajmowane mieszkania można z łatwością zmieniać, przeprowadzając się w miejsca o najlepszych perspektywach zawodowych. Przy wynajmie nie ma problemu z dłuższym wyjazdem za granicę, po prostu zdaje się klucze i rozwiązuje umowę. Posiadając własne mieszkanie, jest się po części przytwierdzonym do danego miejsca, a każdy wyjazd wiąże się z koniecznością zabezpieczenia mieszkania.

Brak wkładu własnego

Każdy, kto zastanawia się, czy wybrać kupno mieszkania czy wynajem, powinien mimo wszystko posiadać wkład własny i odłożone środki finansowe, mogące pokryć kilka rat kredytu. Nawet przy dobrych zarobkach, warto już przed podjęciem decyzji o mieszkaniu na kredyt odkładać pewne kwoty. To najlepszy sposób na przekonanie się, czy bez drastycznych wyrzeczeń powiedzie się spłata zadłużenia. Im większy wkład własny, tym mniejsze odsetki, a co za tym idzie, niższa cena końcowa za mieszkanie.

Dla kogo zakup mieszkania będzie najlepszą opcją?

Posiadanie dużych oszczędności

Posiadanie dużych oszczędności, które w najbliższym czasie nie będą potrzebne na inwestycje, dobrze jest przeznaczyć na zakup własnego mieszkania. Dzięki temu nie trzeba już płacić wynajmującemu odstępnego, a środki te pokryją ewentualną niską ratę kredytu. Własne mieszkanie może też być rentowną inwestycją. Lokal usytuowany w dobrym punkcie zawsze da się wynająć za spore kwoty, dzięki czemu przynosi stabilny dochód. W razie konieczności odzyskania gotówki wyłożonej na mieszkanie, zwykle udaje się je zyskownie sprzedać.

Założenie rodziny

Moment założenia rodziny to zwykle okres, w którym rozważa się, czy postawić na kupno mieszkania czy wynajem? Rodzina oczekuje stabilności, zwłaszcza gdy na świat przychodzą dzieci. Ciągłe przeprowadzki z całym rodzinnym dobytkiem na kolejne wynajmowane mieszkania są bardzo męczące, dlatego wejście w związek małżeński lub narodziny dzieci to momenty, gdy wiele osób kupuje pierwsze, własne mieszkanie. Własne mieszkanie ma wiele zalet: można je urządzić pod swoje preferencje, bez skrępowania zapraszać gości i bliskich na nocleg, nie trzeba tłumaczyć się z każdej usterki właścicielowi. Przede wszystkim jednak posiadanie mieszkania sprawia, że nikt nagle nie rozwiąże z nami umowy najmu. Posiadanie mieszkania jest też zabezpieczeniem na przyszłość, a z czasem można je będzie przekazać dziecku.

Continue Reading