Connect with us

Dom i ogród

Rośliny łąkowe w Twoim ogródku

Published

on

Łąka kwietna na podwórku czy w przydomowym ogrodzie to prawdziwy hit ostatnich lat. Ludzie coraz częściej wysiewają rośliny łąkowe, nie tylko ze względu na ich kolorowy i niepowtarzalny wygląd, ale także ze względu na pszczoły, które potrzebują dużej ilości kwiatów do zapylania. Jak zrobić własną łąkę? Od czego należy zacząć?

Przewaga łąki kwietnej nad innymi roślinami

Jeśli chodzi o zalety łąki kwietnej, z pewnością można znaleźć ich wiele. Nie bez powodu tak dużo ludzi wybiera rośliny łąkowe jako wystrój ogrodu. Oto kilka cech, które sprawiają, że każdy pokocha te kwiaty:

  • Proste w uprawie — rośliny łąkowe nie wymagają praktycznie żadnej opieki. Warto dać im stały dostęp do słońca, aby wyglądały jak najbardziej okazale, jednak w miejscu zacienionym również będą bezproblemowo się rozwijać. Kwiaty ogrodowe, zazwyczaj mają konkretne preferencje co do nasłonecznienia, podłoża oraz nawodnienia.
  • Atrakcyjny wygląd — nie da się ukryć, że mimo iż łąka nie kojarzy się z czymś szczególnie ekskluzywnym, wygląda naprawdę imponująco. Kolorowe kwiaty prezentują się wspaniale, a latające wśród nich motyle oraz pszczoły stwarzają wokół sielski klimat.
  • Długi czas kwitnienia — warto wspomnieć o tym, że okres kwitnienia poszczególnych kwiatów przypada na zupełnie inne miesiące. Dzięki temu można cieszyć się kolorowym ogródkiem od wczesnej wiosny, aż do jesieni.

Najpopularniejsze gatunki roślin łąkowych

Jeśli chodzi o rośliny łąkowe, istnieje wiele popularnych gatunków, kwitnących o różnych porach roku. Niektóre z nich zostały zmodyfikowane w celach upraw rabatowych, co je znacznie osłabiło. Jednak mimo to wciąż znajdzie się wiele odmian pięknie kwitnących roślin, które nie wymagają praktycznie żadnego wkładu w ich pielęgnację. Oto kilka imponujących gatunków:

  • Mak polny — piękne czerwone kwiaty, a okres kwitnienia przypada od maja do czerwca.
  • Chaber bławatek — imponujące niebieskie kwiaty, a ich płatki zakończone są ostrymi krawędziami. Okres kwitnienia przypada od maja do października. Kup Chaber bławatek.
  • Koniczyna — kwiaty są okrągłe o fioletowo- różowym zabarwieniu lub białe. Kwitnie od maja do września.
  • Łubin trwały — kwitnie od czerwca do połowy lipca, jego kwiaty mają wiele kolorów (od czerwonych, poprzez fioletowe, kończąc na żółtych)

Jak zasiać łąkę kwietną?

Wielu ludziom wydaje się, że zasianie łąki kwietnej to żadna filozofia. Jednak nic bardziej mylnego. Należy zrobić to w taki sposób, aby rośliny równomiernie pokryły powierzchnię i nie zostawiły pustych przestrzeni.

Na początku najlepiej wyrównać powierzchnię oraz przygotować czyste podłoże. Następnie warto wymieszać nasiona z piaskiem i delikatnie, z wyczuciem posypać powierzchnię mieszanką. Nie zaleca się zasypywania nasion ziemią, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na ich kiełkowanie i późniejszy wzrost. Aby rośliny jak najszybciej wykiełkowały, warto zadbać o nawadnianie gleby oraz dostęp do słońca.

Rośliny łąkowe potrafią wyglądać naprawdę imponująco. Właśnie dlatego zyskują coraz większą popularność. Dzięki temu, że nie wymagają szczególnej uwagi oraz pielęgnacji, wiele ludzi wybiera je, aby stanowiły ozdobę ogrodu.

Continue Reading