Connect with us

Technologie

Druk sublimacyjny

Published

on

Wiele osób zadaje sobie pytanie, „co to jest druk sublimacyjny i dlaczego wybrać sublimację zamiast sitodruku”? Sublimacja to proces przenoszenia barwnika na tkaninę za pomocą ciepła. Obrazy i grafika są drukowane na specjalnym papierze umieszczonym na ubraniu i poddawane działaniu ciepła, dzięki czemu atrament staje się częścią tkaniny. Dzięki temu tkanina będzie bardziej oddychająca i miękka w dotyku. Najlepsze w druku sublimacyjnym jest to, że cyfry, litery i grafika nie łuszczą się, nie ścierają ani nie wypłukują się w praniu.

Druk sublimacyjny – jak to działa?

Sublimacja to proces, który pozwala na uzyskanie żywych, pełnych kolorów wydruków na całej powierzchni, które są wyjątkowo trwałe. Magia tego procesu tkwi w technologii druku. Dzięki temu, że projekty są nasączane bezpośrednio na tkaninie, stają się częścią samej tkaniny. Wszystkie elementy projektu stają się częścią tkaniny w procesie sublimacji, w przeciwieństwie do innych procesów, takich jak haft, gdzie są „szyte” na powierzchni. Nie ma więc możliwości, aby kolory lub logo odkleiły się, lub wyblakły. Poza tym wysoka temperatura i ciśnienie stosowane w sublimacji sprawiają, że projekt wiąże się z cząsteczkami tkaniny, w pełni się z nimi integrując.

Jakie są zalety sublimacji?

Druk sublimacyjny, o którym przeczytać można na stronie api.pl, niesie za sobą wiele zalet, z czego najważniejszymi są:

  • nieograniczony przekrój kolorów bez dodatkowych kosztów,
  • tworzenie żywych kolorów, które idealnie nadają się do fotografii,
  • możliwość tworzenia złożonych projektów sublimacyjnych na całej powierzchni lub nadruków z przodu i z tyłu ubrań,
  • niewyczuwalny nadruk, dzięki czemu tkanina jest miękka w dotyku,
  • nadruk sublimacyjny nie pęka, nie łuszczy się ani nie blaknie,
  • druk sublimacyjny nigdy nie wychodzi z mody.

Co powinieneś wiedzieć o druku sublimacyjnym?

Czym zatem jest sublimacja? Mówiąc najprościej, sublimacja to proces, w którym barwniki sublimacyjne są drukowane na nośniku transferowym za pomocą specjalnie przygotowanej drukarki atramentowej. Następnie barwniki te są przenoszone z medium na przedmiot lub ubranie pod wpływem ciepła i ciśnienia dostarczanych przez prasę cieplną. Sublimacja działa tylko na odzieży wykonanej z poliestru lub na przedmiotach specjalnych z poliestru, lub pokrytych powłoką poliestrową. Po przyłożeniu ciepła i ciśnienia barwnik na medium transferowym sublimuje lub staje się gazem, a następnie jest wchłaniany przez sam poliester. Nadruk jest w rzeczywistości częścią odzieży/powłoki. Nie blaknie łatwo, nie zużywa się ani nie ma żadnej tekstury, ani wagi.

Zalety sublimacji – dlaczego warto postawić na druk sublimacyjny a nie sitodruk?

Wydruki sublimacyjne nigdy nie są ciężkie ani grube. Oznacza to, że stroje sublimowane są znacznie lżejsze do sitodruku, oferując większy komfort użytkowania. Osoby noszące takie ubrania nie będą w stanie wyczuć zaschniętego atramentu, splotów ani ściegów projektu, który staje się jednością z tkaniną, co dodatkowo zwiększa poziom komfortu – wszystko, co będą mogli poczuć, to miękkość tkaniny. Na szczególną uwagę zasługuje także trwałość. Nie ma pęknięć ani łuszczenia się, dzięki czemu możesz cieszyć się doskonałą jakością i wyrazistością nadruków przez cały cykl życia koszulki.

Teraz już wiesz, dlaczego druk sublimacyjny jest dobrym rozwiązaniem na co dzień oraz specjalne okazje. Dzięki zaawansowanej technologii drukowania i niezawodnemu procesowi zapewniającemu oszałamiającą przejrzystość i szczegóły, nie ma miejsca na wydruki niskiej jakości. Jeżeli zależy ci na najwyższej jakości, a jednocześnie chcesz poczynić oszczędności w przypadku złożenia większego zamówienia, rozważ skorzystanie z oferty druku sublimacyjnego. Przekonaj się, że jakość drukowania detali może być na tyle wysoka, że nawet najdrobniejsze szczegóły staram się bardzo dobrze widoczne. To rozwiązanie, które powoli opanowuje rynek i wypiera tradycyjne metody drukarskie. Zalety techniki sublimacyjnej są trudne do przecenienia, dlatego też technologia jest coraz częściej wprowadzana do oferty dobrych drukarni.

Continue Reading