Connect with us

Technologie

Druk sublimacyjny

Published

on

Wiele osób zadaje sobie pytanie, „co to jest druk sublimacyjny i dlaczego wybrać sublimację zamiast sitodruku”? Sublimacja to proces przenoszenia barwnika na tkaninę za pomocą ciepła. Obrazy i grafika są drukowane na specjalnym papierze umieszczonym na ubraniu i poddawane działaniu ciepła, dzięki czemu atrament staje się częścią tkaniny. Dzięki temu tkanina będzie bardziej oddychająca i miękka w dotyku. Najlepsze w druku sublimacyjnym jest to, że cyfry, litery i grafika nie łuszczą się, nie ścierają ani nie wypłukują się w praniu.

Druk sublimacyjny – jak to działa?

Sublimacja to proces, który pozwala na uzyskanie żywych, pełnych kolorów wydruków na całej powierzchni, które są wyjątkowo trwałe. Magia tego procesu tkwi w technologii druku. Dzięki temu, że projekty są nasączane bezpośrednio na tkaninie, stają się częścią samej tkaniny. Wszystkie elementy projektu stają się częścią tkaniny w procesie sublimacji, w przeciwieństwie do innych procesów, takich jak haft, gdzie są „szyte” na powierzchni. Nie ma więc możliwości, aby kolory lub logo odkleiły się, lub wyblakły. Poza tym wysoka temperatura i ciśnienie stosowane w sublimacji sprawiają, że projekt wiąże się z cząsteczkami tkaniny, w pełni się z nimi integrując.

Jakie są zalety sublimacji?

Druk sublimacyjny, o którym przeczytać można na stronie api.pl, niesie za sobą wiele zalet, z czego najważniejszymi są:

  • nieograniczony przekrój kolorów bez dodatkowych kosztów,
  • tworzenie żywych kolorów, które idealnie nadają się do fotografii,
  • możliwość tworzenia złożonych projektów sublimacyjnych na całej powierzchni lub nadruków z przodu i z tyłu ubrań,
  • niewyczuwalny nadruk, dzięki czemu tkanina jest miękka w dotyku,
  • nadruk sublimacyjny nie pęka, nie łuszczy się ani nie blaknie,
  • druk sublimacyjny nigdy nie wychodzi z mody.

Co powinieneś wiedzieć o druku sublimacyjnym?

Czym zatem jest sublimacja? Mówiąc najprościej, sublimacja to proces, w którym barwniki sublimacyjne są drukowane na nośniku transferowym za pomocą specjalnie przygotowanej drukarki atramentowej. Następnie barwniki te są przenoszone z medium na przedmiot lub ubranie pod wpływem ciepła i ciśnienia dostarczanych przez prasę cieplną. Sublimacja działa tylko na odzieży wykonanej z poliestru lub na przedmiotach specjalnych z poliestru, lub pokrytych powłoką poliestrową. Po przyłożeniu ciepła i ciśnienia barwnik na medium transferowym sublimuje lub staje się gazem, a następnie jest wchłaniany przez sam poliester. Nadruk jest w rzeczywistości częścią odzieży/powłoki. Nie blaknie łatwo, nie zużywa się ani nie ma żadnej tekstury, ani wagi.

Zalety sublimacji – dlaczego warto postawić na druk sublimacyjny a nie sitodruk?

Wydruki sublimacyjne nigdy nie są ciężkie ani grube. Oznacza to, że stroje sublimowane są znacznie lżejsze do sitodruku, oferując większy komfort użytkowania. Osoby noszące takie ubrania nie będą w stanie wyczuć zaschniętego atramentu, splotów ani ściegów projektu, który staje się jednością z tkaniną, co dodatkowo zwiększa poziom komfortu – wszystko, co będą mogli poczuć, to miękkość tkaniny. Na szczególną uwagę zasługuje także trwałość. Nie ma pęknięć ani łuszczenia się, dzięki czemu możesz cieszyć się doskonałą jakością i wyrazistością nadruków przez cały cykl życia koszulki.

Teraz już wiesz, dlaczego druk sublimacyjny jest dobrym rozwiązaniem na co dzień oraz specjalne okazje. Dzięki zaawansowanej technologii drukowania i niezawodnemu procesowi zapewniającemu oszałamiającą przejrzystość i szczegóły, nie ma miejsca na wydruki niskiej jakości. Jeżeli zależy ci na najwyższej jakości, a jednocześnie chcesz poczynić oszczędności w przypadku złożenia większego zamówienia, rozważ skorzystanie z oferty druku sublimacyjnego. Przekonaj się, że jakość drukowania detali może być na tyle wysoka, że nawet najdrobniejsze szczegóły staram się bardzo dobrze widoczne. To rozwiązanie, które powoli opanowuje rynek i wypiera tradycyjne metody drukarskie. Zalety techniki sublimacyjnej są trudne do przecenienia, dlatego też technologia jest coraz częściej wprowadzana do oferty dobrych drukarni.

Continue Reading
ceny oleju opalowego prognozy Ekoterm

Ostatnie wpisy

Popularne tagi