Connect with us

Technologie

Rodzaje automatów vendingowych

Published

on

Przygotowanie aromatycznej kawy wymaga nie tylko wysokiej jakości ziaren, ale również odpowiedniego ekspresu. Nowoczesne ekspresy ukryte w automatach vendingowych oparte o innowacyjny mechanizm i optymalną temperaturę satysfakcjonują smakiem nawet doświadczonych kawoszy. Automaty vendingowe serwują także inne produkty, takie jak słodycze, gotowe dania, makarony czy lody, ale na pierwszym miejscu najchętniej kupowanych artykułów znajduje się kawa.

Do czego służy automat vendingowy?

Automat vendingowy, z jęz. ang. vending machine to urządzenie, w którym sprzedaż odbywa się automatycznie, bez udziału żywego człowieka. Na rynku jest wiele automatów samoobsługowych, zastosowane w nich nowoczesne rozwiązania technologiczne sprawiają, że różnią się między sobą głównie pod względem konstrukcji, chodzi o sposób wydawania różnych produktów. Najbardziej podstawowym kryterium, które rozróżnia automaty vendingowe, jest rodzaj produktów, jakie można sprzedawać przy ich pomocy. W praktyce okazuje się często, że ten sam rodzaj sprzętu daje możliwość udostępniania różnego asortymentu.

Najpopularniejsze automaty vendingowe

Urządzenia vendingowe są przygotowane do obsługiwania różnego typu artykułów. Najpowszechniejsze urządzenia tego typu to:

  • automaty vendingowe z zimnymi napojami,
  • automaty sprzedające kawę i napoje gorące,
  • automaty z kanapkami i przekąskami,
  • automaty z maseczkami.

Automaty vendingowe sprzedające kawę są najpopularniejszym rodzajem tego typu urządzeń, są wykorzystywane głównie w pomieszczeniach użyteczności publicznej, biurach, urzędach i uczelniach. Sprzedawana jest w nich także gorąca herbata, kakao, czekolada, czy zupy instant. Bardzo rozbudowanym rodzajem automatów vendingowych są także automaty z jedzeniem. Są to zazwyczaj kanapki, przekąski słone i słodkie, zastępujące drugie śniadanie. Z kolei wegetarianie i sympatycy zdrowej żywności mają do dyspozycji coraz więcej maszyn oferujących naturalne soki i napoje oraz zdrową i wegańską żywność.

Automaty vendingowe są także dobrym rozwiązaniem dla różnego rodzaju galerii handlowych, szkół i placówek publicznych, jeśli chodzi o zaopatrzenie w środki ochrony osobistej, żele antybakteryjne, rękawiczki i maseczki jednorazowego użytku. Są także automaty vendingowe uniwersalne, które są tak skonstruowane, że można przy ich pomocy prowadzić sprzedaż różnego asortymentu, nie musi to być wyłącznie żywność. Na myjniach samochodowych w tego rodzaju urządzeniach prowadzona jest sprzedaż kosmetyków samochodowych, na basenach czepków pływackich, mogą to być także książki jakieś gadżety, czy też zabawki.

Automaty vendingowe – zalety

Dużą zaletą automatów vendingowych umieszczonych w budynkach lub miejscach powszechnie uczęszczanych jest możliwość wykonania zakupu z dużą oszczędnością czasu. Mogą być alternatywą dla bufetów, nie mają ograniczenia czasowego, są czynne całodobowo, duża różnorodność produktów pozwala na zaspokojenie rozmaitych potrzeb.

Continue Reading