Connect with us

Zakupy

Opakowania z tektury falistej – mocne, lekkie i tanie

Published

on

tektura falista

Tektura falista znajduje szerokie zastosowanie w branży opakowaniowej. Co to jest tektura falista i co sprawia, że jest tak dobrym materiałem na opakowania?

Najpierw były kapelusze i cylindry

Tektura falista jest znana już od połowy XIX w. Początkowo usztywniano nią kapelusze i cylindry, dopiero potem ktoś zauważył, że nadaje się do zabezpieczania łatwo tłukących się przedmiotów. Pierwsze pudełka z tektury falistej pojawiły się pod koniec XIX w., a ich produkcja na większą skalę ruszyła na początku ubiegłego wieku, czyli ponad 100 lat temu. Szkło, cenne przedmioty i owoce pakowano w tekturę falistą i tak przygotowane na drogę bezpiecznie docierały do miejsca przeznaczenia.

Sprawdź również:

Jaka wygląda tektura falista?

Tym, co różni tekturę falistą od zwykłej tektury (tektury litej), jest obecność tzw. fali, która wygląda jak harmonijka z papieru. Fala usztywnia i znacząco zwiększa wytrzymałość tektury, ale bez dodawania jej ciężaru. Z uwagi na to tektura falista jest tak chętnie wykorzystywana w logistyce. Opakowania z tektury falistej są mocne, sztywne, lekkie, świetnie amortyzują i dobrze chronią zawartość. Warto wiedzieć, że wytrzymałość tektury falistej zależy od kilku czynników:

  • gramatury użytego papieru – w uproszczeniu: od grubości warstw papieru, z których tektura falista została sklejona
  • liczby warstw papieru – przeciętnie jest ich od 2 do 7; przykładowo duże kartony do przeprowadzek i na ciężką elektronikę wykonuje się z tektury falistej 5-warstwowej o wysokiej gramaturze
  • wysokości fali — wyższa fala daje tekturę sztywną z dobrym współczynnikiem sprężystości i amortyzacji; tektura z niską falą odznacza większą odpornością na zgniatanie płaskie, uderzenia i przebicie, poza tym łatwiej się na niej drukuje

Opakowania z tektury falistej

Tektura falista jest dostępna w dwóch kolorach: brązowym, właściwym zwykłej tekturze i pobielanym jedno- lub dwustronnie. Z uwagi na lekkość, wytrzymałość, zdolności do amortyzowania, a także niską cenę tektura falista świetnie sprawdza się w roli opakowania. Wykonuje się z niej:

  • kartony, na przykład kartony fasonowe, klapowe i kaszerowane (zadrukowane offsetem)
  • dodatki opakowaniowe, w tym narożniki i kratownice
  • pudełka ozdobne
  • koperty wysyłkowe
  • teczki na dokumenty

Tektura falista jest powszechnie wykorzystywana do pakowania przez sklepy, hurtownie, firmy kurierskie, ale też osoby prywatne. Ma same zalety, bo jest bardzo tania i łatwo dostępna. Ponieważ w zasadzie jest po prostu grubym papierem, nadaje się do recyclingu i jest biodegradowalna.

Continue Reading