Connect with us

Zdrowie

Czy kryzys wieku średniego u mężczyzn naprawdę istnieje?

Published

on

kryzys wieku średniego

Często mężczyźni w tzw. „średnim wieku” są obiektem ironicznych żartów, których motywem przewodnim jest kryzys wieku średniego. Jak wiele osób jednak widzi w tym coś więcej niż stereotyp? Okazuje się, że nie jest to motyw który pojawia się jedynie w filmach. Jest to prawdziwe zjawisko które może dotknąć każdego. Chociaż głównie zmagają się z nim mężczyźni. Czym więc tak naprawdę jest kryzys wieku średniego i jak można sobie z nim radzić ?

Czym ten kryzys tak naprawdę jest?

Określeniem kryzysu wieku średniego określa się pewien etap w życiu każdego człowieka, który charakteryzuje się refleksją na temat dotychczasowego dorobku, kariery oraz niespełnionych marzeń. Bywa bardzo ciężkim okresem, w którym pojawiają się nowe potrzeby, a razem z nimi postanowienia. Często wiąże się to z decyzjami, nawracającymi dotychczasowe życie do góry nogami.

Nie bez powodu ten okres jest nazywany kryzysem właśnie wieku średniego. Pojawia się on w momencie, w którym zdajemy sobie sprawę, że swoją pierwszą młodość mamy już za sobą. Dolna granica występowania takiego kryzysu zaczyna się około 35 roku życia, natomiast za górną przyjmuje się wiek od 45, nawet do 50 lat. Należy jednak pamiętać, że te granice nie są sztywne.

Po czym można go poznać?

Jest kilka rzeczy, które mniej lub bardziej stereotypowo zalicza się jako objawy, czy też syndromy wieku średniego. Należą do nich m.in.:

– nagła decyzja o zwolnieniu z pracy

– brak zainteresowania dotychczasową partnerką

– zdrada w związku

– poczucie zawodowego wypalenia

– kupowanie nowych, drogich rzeczy (np. drogi aparat kupiony przez kogoś kto nigdy nie interesował się fotografią).

Nie jest to jednak lista w żaden sposób skończona ani pełna, takich syndromów może być o wiele więcej, a te wymienione wyżej należą do najbardziej podstawowych.

Ale czy można z nim walczyć?

Dla osób zmagających się z takim kryzysem jedną z najlepszych rad będzie skontaktowanie się z terapeutą. Kryzys wieku średniego nie jest oczywiście poważnych schorzeniem, ale potrafi mieć daleko idące skutki. Dużo lepiej będzie zasięgnąć porady specjalisty, który pomoże odbudować swoją pewność siebie i przeprowadzi przez ten niewątpliwie ciężki okres.

Z pewnością nie należy obawiać się udania do terapeuty ani bagatelizować pojawiających się objawów. Odpowiednio dobrana terapia pomoże przepracować swoją przeszłość i z nią rozliczyć. Nieocenioną pomocą może okazać się również wsparcie partnera bądź partnerki. Warto więc ewentualnie poinformować takie osoby o naszym stanie i spróbować go wytłumaczyć.

Continue Reading