Connect with us

Zdrowie

Przyczyny suchych plam na skórze

Published

on

Suche plamy na skórze to jeden z najczęstszych wizyt w gabinetach dermatologicznych. Często nie stanowią one stanowią poważnego zagrożenia i łatwo z nimi walczyć. Chropowata skóra na twarzy i ciele, na przykład na nogach, dłoniach i stopach może być wynikiem i zwykłego przesuszenia skóry, ale również objawem wielu chorób, takich jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, łupież pstry, grzybica, grzybica czy skaza białkowa.

Skąd się biorą suche plamy na skórze

Suche plamy na ciele to efekt zaburzenia naturalnych mechanizmów rogowacenia naskórka, albo zaburzeń funkcjonowania powłoki hydrolipidowej. Przyczyn można szukać w czynników zewnętrznych, jak w potencjalnych chorobach dermatologicznych, czy ogólnoustrojowych. Ich przyczyną mogą być warunki atmosferyczne, detergenty. Do szybkiego wysuszenia skóry prowadzi działanie zimnego wiatru, niskich i wysokich temperatur, klimatyzacji, częste korzystanie z basenów z chlorowaną wodą. Niekorzystne są zbyt gorące kąpiele, czy długie przebywanie pod prysznicem. Niszczenie skóry powodują poparzenia słoneczne, ale i intensywna ekspozycja na słońce.

Suche czerwone plamy często występują u osób, które mają wrażliwą cerę i łatwo się czerwienią. Mogą się pojawiać po wypiciu alkoholu, na twarzy, szyi, ramionach czy plecach. Tu rozwiązaniem jest ograniczenie spożycia alkoholu. Warto wybrać się do lekarza rodzinnego, by wykluczyć choroby wątroby, czy nadciśnienie, a także stosować dermokosmetyki, które Dexeryl, które są przebadane dermatologicznie.

Chorobowe przyczyny suchych plam na skórze

Istnieją mechanizmy, które zaburzają prawidłowe nawilżenie skóry. Łojotokowe zapalenia skóry objawia się chropowatymi plamami na głowie, koło nosa i uszu, ale kiedy zmiany skórne poryte są srebrzystobiałą łuską, może to świadczyć o łuszczycy. Jest to przewlekła choroba zapalna, rozwijająca się w wyniku mutacji w określonych genach. Zaburzone zostają procesy keratynizacji, czego następstwem jest przyspieszone i nadmierne rogowacenie naskórka. U dziecka sucha skóra dziecka może być początkiem atopowego zapalenia skóry (AZS), poważnej choroby o podłożu alergicznym.

Suche plamy bardzo często są objawem uczulenia. Plamy alergiczne na ogół są czerwone, suche i swędzą. Kiedy wyeliminuje sią przyczynę alergii zmiany ustępują. Stosuje się w tym przypadku leki antyhistaminowe. Bardzo często uczulenie wywołują kosmetyki do pielęgnacji, makijażu i demakijażu, szczególnie te zawierające substancje konserwujące i zapachowe. Wiele osób jest uczulonych na nikiel, zawarty w biżuterii. Jeśli istnieje podejrzenie alergii, warto to zweryfikować u lekarza za pomocą testów alergicznych.

Continue Reading