Connect with us

Zdrowie

Zatkane ucho… i co dalej?

Published

on

Prawdopodobnie każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się usłyszeć osoby, które narzekały, iż zmagają się z uporczywym uczuciem zatkanego ucha.  Może być ono spowodowane czynnikami zewnętrznymi lub licznymi infekcjami. Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że dolegliwości mogą dotknąć nas w zupełnie najmniej oczekiwanym momencie. Jakie są przyczyny zatkanego ucha? Jak radzić sobie z uporczywymi dolegliwościami? 

Na początku warto zaznaczyć, że pod pojęciem „zatkanego ucha” ukrywa się szereg objawów, takich jak, chociażby uczucie dyskomfortu lub  pogorszenie słuchu, którym dodatkowo towarzyszyć mogą nieustanne szumy

Zatkane ucho – przyczyny

Za najczęstsze przyczyny „zatkanego ucha” uznaje się: 

  • zatkanie ucha przez korek/czop woskowiny, 
  • woda w przewodzie słuchowym, 
  • zapalenie skóry, znajdującej się w przewodzie słuchowym, 
  • przewlekły lub ostry nieżyt nosa i zatok. 

Jak pozbyć się uczucia zatkanego ucha? Należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby pod żadnym pozorem nie stosować patyczków kosmetycznych. Jeżeli w środku polegałaby woskowina, mogłoby dojść wówczas do popchnięcia jej w głąb przewodu słuchowego. W najgorszym wypadku mogłoby dojść wówczas do uszkodzenia błony bębenkowej i niedosłuchu. 

W przypadku, gdy uczucie zatkania utrzymuje się przez kilka dni, należy skontaktować się z lekarzem. Na tym etapie nie sposób nie wspomnieć również o odpowiedniej pielęgnacji ucha! Do higieny ucha zaleca się stosowanie specjalistycznych preparatów np. z oczyszczoną oliwą z oliwek oraz innymi naturalnymi olejami, które spełniają określone standardy, dzięki którym przewód słuchowy będzie m.in. właściwie nawilżony.

Continue Reading