Connect with us

Dom i ogród

Czym zajmuje się behawiorysta zwierząt?

Published

on

Photography of three dogs looking up

Wszyscy właściciele psów wiedzą, że odpowiednie wychowanie i tresura psiaka to klucz do budowania poprawnej relacji z czworonogiem, ale i sposób na uniknięcie wielu frustrujących sytuacji. Pies powinien znać zasady panujące w domu i stosować się do nich. Nie zawsze jednak psy są chętne do współpracy, szczególnie adoptowane ze schronisk –  takie zwierzęta często doświadczyły przemocy lub zaniedbań ze strony człowieka, mają więc problemy z zaufaniem i zrozumieniem tego, czego oczekuje od nich nowy właściciel. Przy takich poważniejszych problemach behawioralnych nieocenioną pomocą okazuje się konsultacja z behawiorystą zwierząt. Kim jest taka osoba i czym się zajmuje?

W czym może pomóc behawiorysta zwierząt?

Behawiorysta zwierząt to osoba, która rozumie zachowania zwierząt, a także potrafi ocenić ich emocje oraz sposób reagowania na konkretne sytuacje. Dzięki swojej wiedzy potrafi usprawnić komunikację między człowiekiem a zwierzęciem, tak by czworonóg mógł poczuć się bezpiecznie, a człowiek zrozumiał potrzeby i trudności, z którymi mierzy się zwierzę. Behawiorysta obserwuje zwierzę i na podstawie tego, wyciąga wnioski i daje wskazówki co do sposobu i częstotliwości konkretnego treningu. Specjalista może pomóc w przypadku lękliwego lub agresywnego czworonoga, tak by wreszcie mógł poczuć się komfortowo.

Behawiorysta zwierząt – tylko na psów?

Praca behawiorysty oczywiście nie dotyczy tylko psów, choć wydaje się, że to właśnie właściciele tych zwierząt najczęściej szukają pomocy w tresurze i wychowaniu swoich pupili, ze względu na ich częste uporczywe zachowania, np. głośne szczekanie podczas nieobecności domowników lub niszczenie przedmiotów. Na kocich behawiorystów również czekają wymagające zadania – np. związane z relacją kota z już obecnym w domu innym zwierzęciem. Behawiorysta zwierząt daje konkretne wskazówki i porady, które wprowadzone w życie długofalowo – dają pozytywne i spektakularne efekty. Bardzo ważna jest obserwacja zwierzęcia w jego domu – przestrzeni, w której zamieszkuje, dlatego usługa behawiorysty zazwyczaj wiąże się z koniecznością kilku spotkań na żywo, rzadziej taka usługa jest dostępna w wersji zdalnej.

Czy praca z behawiorystą przynosi efekty?

Jak widać, nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie czym zajmuje się behawiorysta zwierząt. To ciekawy, choć wymagający zawód, który związany jest z indywidualnymi przypadkami problemów z czworonogami. Plan tresury, poprzedzony dogłębną obserwacją i wiedzą behawiorysty to klucz do spokojnej i satysfakcjonującej relacji ze swoim pupilem.

Continue Reading