Connect with us

Dom i ogród

Dekoracja okien – czym zamienić firankę?

Published

on

Nowe spojrzenie na dekorację okien

Firanka przez lata była uważana za najlepszą ozdobę okien. Przez długi czas delikatny biały materiał osłaniający okno uznawany był za obowiązkowy element wystroju domu. Z biegiem czasu modne stały się kolorowe dodatki w postaci zasłon, fantazyjnych upięć i przeszyć, które miały uatrakcyjnić wygląd pomieszczenia i okna widzianego z zewnątrz. Wciąż jednak królowały firanki – w klasycznej wersji białe, w nowoczesnych odsłonach z kolorowymi naszyciami i w różnych wzorach. Obecnie, choć wciąż popularne, firanki coraz częściej zastępowane są innymi elementami wystroju. Aby nadać pomieszczeniu modnego charakteru, wszystkie chwyty są dozwolone. 

Wygląd, moda i wygoda

Zdaniem wielu osłona okien powinna nie tylko dobrze się prezentować, ale też być funkcjonalna. Ważne jest, aby zwłaszcza wieczorami i nocą odpowiednio zaciemniała pomieszczenie, jak również osłaniała je przy zapalonym świetle umożliwiając zachowanie prywatności. Istotna jest także łatwość czyszczenia elementów osłaniających okna oraz prostota ich użytkowania.

Tym wymaganiom świetnie sprosta materiałowa plisa okienna. Wykonana jest z delikatnej tkaniny w różnych kolorach i zaprasowana na kształt harmonijki, dzięki czemu w łatwy sposób można regulować jej długość za pomocą sznurków lub taśm zamocowanych po obu jej stronach. Decydując się na plisy okienne zamiast firanek można stworzyć w pomieszczeniu unikalny klimat również dzięki kwiatowym, orientalnym lub geometrycznym nadrukom, które w ostatnim czasie stały się bardzo modne i popularne. Wystarczy dobrać odpowiedni kolor i wzór na plisach okiennych, aby odświeżyć lub całkowicie zmienić wygląd pokoju. 

Innym ciekawym elementem zamiast firanek jest żaluzja wewnętrzna. Jej główną zaletą jest duża funkcjonalność i łatwość utrzymania czystości. Żaluzja może być wykonana zarówno z metalu, plastiku, jak i z drewna. Występuje w wielu wersjach kolorystycznych, dzięki czemu dobór żaluzji do wystroju pomieszczenia nie stanowi wyzwania. Nie ma w przy niej elementów materiałowych, co sprawia, że pielęgnacja żaluzji wewnętrznej jest bardzo łatwa – wystarczy przecierać ją odpowiednim preparatem w zależności od rodzaju surowca, z którego jest wykonana. Podobnie jak w przypadku materiałowej plisy okiennej, żaluzję wewnętrzną można regulować, aby nadać jej pożądaną długość i dostosować zaciemnienie pomieszczenia do swoich potrzeb.

Mniej popularnym, jednak równie interesującym sposobem na zastąpienie klasycznej firanki, jest okiennica wewnętrzna. Podobnie jak żaluzję, okiennicę łatwo jest dobrać do wystroju wnętrza. Choć w przypadku okiennic nie ma możliwości regulowania długości, okiennica nadaje pomieszczeniu rustykalnego charakteru i niepowtarzalności. Jest też dobrą propozycją dla wielbicieli stylu retro. 

Glamour – styl i elegancja

Zwolennikom eleganckiego wystroju wnętrz w stylu glamour do gustu przypaść może świetlna kurtyna na okno. Choć jest to najmniej funkcjonalna alternatywa dla firanek, efekt wizualny, jaki można uzyskać decydując się na ten rodzaj osłony okna, zaskakuje elegancją i czarem. Elementy świetlne można odpowiednio dopasować w zależności od wielkości pomieszczenia, a drobne linki, na których umieszczone są światełka, w wielu modelach kurtyn mogą być dowolnie regulowane pod względem długości. Światełka występują w różnych kształtach i kolorach, dzięki czemu możliwe jest ich dobranie do każdego rodzaju wnętrza.

Zamiast firanek dobrze sprawdzi się także połyskująca zasłona w ciemnych kolorach. Mocowana do pojedynczych metalowych karniszy nadaje pomieszczeniu blasku i oryginalnego charakteru. Zaletą grubej, ciemnej i połyskującej tkaniny, z której wykonana jest zasłona, jest łatwość utrzymywania jej w czystości – materiał nie żółknie ani nie szarzeje, a jego pielęgnacja nie jest wymagająca, wystarczy bowiem regularnie przecierać tkaninę na całej długości niewielką ilością detergentu przeznaczonego do ciemnych tkanin. 

Choć w wielu domach okna wciąż zdobi klasyczna biała firanka, coraz częściej wybór pada na inne rozwiązania, które nie tylko osłaniają, ale też uatrakcyjniają okno i pomieszczenie. Warto pochylić się nad nowymi możliwościami, aby podkreślić w domu indywidualizm i stworzyć wymarzoną atmosferę.

Continue Reading